„DOVISTA“ GAMYBOS KOMPLEKSO ĮGYVENDINIME – NAUJOVIŠKI LIETUVOJE SPRENDIMAI

Antradienį Marijampolės LEZ teritorijoje atidarytas Danijos langų ir lauko durų gamybos milžinės „Dovista“ gamybos kompleksas. Lietuvos projektavimo ir inžinerinio konsultavimo įmonės „Baltic Engineers“ projektuotas ir statybų metu prižiūrėtas kompleksas Lietuvoje išsiskiria dydžiu, kompleksiškumu ir kokybe. Siekiant rekordiniais tempais įgyvendinti ambicingus sprendimus, buvo pasitelktos pažangiausios projektavimo technologijos.

„Baltic FEZ“ teritorijoje pirmuoju plėtros etapu suprojektuotas šiuolaikinis pramonės kompleksas susideda iš pramonės įmonių ir sandėlių pastatų, kurių bendras plotas siekia beveik 22 tūkst. kv. m.

„Šis projektas pretenduoja tapti didžiausiu gamybos kompleksu Lietuvoje. Kartelė buvo iškelta aukštai, todėl pasirinktas integruotų paslaugų modelis. Taip galėjome rūpintis projektu nuo pirmojo iki paskutinio žingsnio, tai yra nuo techninio projekto iki statybos leidimo ir viso komplekso realizavimo. Išties kai vienose rankose yra planavimo, projektavimo bei statybų valdymo paslaugos, procesai vyksta efektyviau ir galima užtikrinti kokybiškus sprendimus“, – sako Darius Kvedaras, UAB „Baltic Engineers” generalinis direktorius.

Pasak jo, projekto kompleksiškumą puikiai iliustruoja patys pirmieji teritorinio planavimo darbai, kurių teko imtis. Jau pradinio poveikio aplinkai vertinimo metu buvo išanalizuotas ne tik technologinis gamybos procesas, bet ir simuliacijų pagalba parengti triukšmo bei taršos žemėlapiai.

Vėliau, pasitelkus pažangiausią 3D informacinio pastato modeliavimo BIM programinę įrangą, parengtas techninis komplekso projektas, kuriame suprojektuoti keturi gamybos ir sandėliavimo statiniai, taip pat tokie statiniai kaip katilinė, sandėliavimo stoginė, apsaugos postas, 1000 kubinių metrų tūrio priešgaisriniai rezervuarai. Pastatai suprojektuoti taip, kad juos būtų lengva rekonstruoti, keisti technologijas be esminio konstrukcijų pakeitimų.

Įdomu tai, kad gamybinis kompleksas apšildomas naudojant gamybinio proceso subproduktą – medienos drožles. Taigi šildomasi iš atsinaujinančio šaltinio ir drastiškai sumažinamas atliekų kiekis. Šiuo metu dviejų įrengtų katilų bendra galia siekia 3,75 MW.

Kvedaro teigimu, dėl glausto „Dovista“ grafiko nemažas iššūkis buvo užsitikrinti reikiamą elektros tiekimą. Šiuo tikslu buvo užsakytas atskiras transformatorių projektas, vykęs lygiagrečiai su pagrindinių pastatų statybomis. Bendradarbiaujant su „Investuok Lietuvoje“ ir „Energijos skirstymo operatoriumi“ pavyko užtikrinti, kad pradėjus testuoti gamybos įrangą nepritrūktų elektros galios.

Dar vienu dideliu šio projekto iššūkiu tapo lietaus vandens surinkimas pirmojo statybų etapo metu. Teritorijoje buvo įrengtas 1500 kubinių metrų talpos debito reguliavimo įrenginys ir nutiesta lietaus tinklų sistema, kuriuos ateityje planuojama dar labiau išplėsti. Pastatuose užsakovo pageidavimu buvo suprojektuota sifoninė (vakumine) lietaus surinkimo nuo stogų sistema.

„Dovista“ kompleksas išsiskiria dėmesiu personalui, noru išlaikyti ryšį tarp gamybos ir administracijos darbuotojų. Ties gamybos sale yra numatyti nedideli priestatai, skirti tiek darbui, tiek pasitarimams, juose specialiai sumontuoti langai į gamybos salę. Administraciniame korpuse taip pat įrengti langai, užtikrinantys vizualinį ryšį tarp kolegų.

Siekiant garantuoti aukštą duomenų perdavimo patikimumą, sklype suprojektuotos dvi visiškai nepriklausomos IT tinklo sistemos. Kiekvienas pastatas prijungtas prie tinklo dviejuose taškuose, esančiuose priešingose statinio pusėse, todėl nutikus gedimui vienoje atšakoje užtikrinamas ryšio prieinamumas dėl rezervuotos linijos.